Pro eshopy

PPC jako investice aneb jak určit rozpočet kampaně

I když přirovnání PPC kampaní k – řekněme akciovým – investicím bude občas pajdat na obě nohy a určitě by se mu dalo leccos vytknout, věřím, že je to myšlenkové cvičení, které se vyplatí aspoň jednou za čas vyzkoušet. Zvlášť pokud jste v pozici inzerenta (e-shopaře nebo podnikatele, který chce propagovat své služby) a právě zvažujete, kolik do PPC kampaní nalít peněz, zpozorněte, protože právě tuhle otázku se zde pokusím zodpovědět.

Mým cílem není prodat vám PPC reklamu, ani vás nadchnout pro investování. Místy vám budu tvrdit, jak skvělých výsledků můžete dosáhnout, jinde naopak budu vaše představy krotit. Rad bych zkrátka uvedl možná očekávání na pravou míru, nastínil, kolik investice do reklamy může přinést, a vysvětlil, proč se na ní dívat právě jako na investici, a ne jako na nutný náklad.

Proč vznikl tenhle článek?

Začínající inzerenti většinou určují výši rozpočtu podle myšlenky Kolik si můžeme dovolit utratit? Hledají cestu, jak utratit co nejméně peněz a vydělat z nich co nejvíce. To samozřejmě podle selského rozumu dává smysl, ale v praxi to často naráží na fakt, že za každou investovanou korunu můžete vydělat jen omezené množství dalších korun. A pokud je ta původní investice příliš nízká, často ani nepokryje další náklady, které kolem spuštění a správy PPC kampaní vznikají. To je problém, který hravě vyřešíte, pokud si osvojíte investorský mindset.

V kasičce se vám úspory nezhodnotí, ani když je budete hodně hypnotizovat…
Continue Reading

Nekalé triky PPC agentur aneb „Všichni vás šidí, jen já to dělám poctivě“

Na (nejen) českém internetu můžete najít spoustu článků o nejčastějších podvodech, které PPC agentury a specialisté používají na nic netušící klienty, aby je mohli oškubat.

Často určitě vznikají z ušlechtilých pohnutek a se snahou neznalého klienta edukovat, aby podobným praktikám nenaletěl. Ale mezi řádky vždy můžete číst jasně napsané:

“Všichni vás šidí, jen já to dělám poctivě. Schválně se podívejte do účtu a objednejte si někoho lepšího. Mě.”

Continue Reading

Tvorba konverzí krok za krokem od Google Tag Manageru po Google Ads (včetně UA a GA4)

Tenhle návod vám pomůže s konkrétním technickým nastavením konverzí pomocí nástroje Google Tag Manager. Naučíte se, jak nastavit konverze pro Google Ads i Google Analytics. A to jak pro starou verzi, tak pro novou.

Pokud chcete dostat všechno tohle know-how přehledně a kompletní, stáhněte si e-book pěkně rovnou.

Co to konverze vlastně jsou, jak s nimi operovat a jak je vyhodnocovat, si přečtěte v článku Vše, co byste měli vědět o konverzích a jejich hodnotě. Protože než začnete konverze nastavovat, musíte sakra dobře vědět, co jsou tyhle konverze vlastně zač 🙂

Jednodušší konverze si zvládnete nastavit v Google Analytics. Pro většinu složitějších konverzí je ale potřeba pracovat zároveň i s Google Tag Managerem, jak si ukážeme. 

Continue Reading

Jak na web nainstalovat Google Analytics 4 pomocí Google Tag Manageru?

Google Analytics 4 představují nejnovější verzi Google Analytics, která oproti předchozí verzi Universal Analytics už do základního měření implementuje různé pokročilé metriky jako například skrolování na stránce, návštěvy s interakcí atd.

Pokud jste o Google Analytics ještě neslyšeli, vězte představují jeden ze základních nástrojů pro měření návštěvnosti webu, chování uživatelů na stránkách, zdrojů návštěvnosti a dalších důležitých metrik.

V tomto návodu se dozvíte, jak je snadno vložit na své stránky pomocí Google Tag Manageru.

Continue Reading

Jak na web nainstalovat Universal Analytics pomocí Google Tag Manageru?

Google Universal Analytics představovaly donedávna jeden ze základních nástrojů pro měření návštěvnosti webu, chování uživatelů na stránkách, zdrojů návštěvnosti a dalších důležitých metrik. A ačkoli jej dnes nahradila novější verze Google Analytics 4, mnoho správců webu i analytiků stále využívá právě Universal Analytics. A to proto, že některé funkce nejsou v nové verzi ještě plně odladěné, kvůli historickým datům, která mají ve starší verzi nebo i proto, že jsou zkrátka zvyklí na staré rozhraní.

To jsou vše dobré důvody, proč „staré“ Google Analytics nasadit. A ačkoli vám Google při zakládání nového účtu nabídne automaticky možnost vytvořit účet Google Analytics 4, existuje způsob, jak Universal Analytics stále nainstalovat. Jak na to se dozvíte v tomto návodu.

Continue Reading

Jak na web vložit Google Tag Manager?

Google Tag Manager se česky nazývá Správce značek Google. Jde o nástroj, který vám umožní vkládat do vašich stránek “značky” tedy libovolné skripty, pixely a trackovací nástroje a tyto skripty spouštět na zvolených stránkách a za předem definovaných podmínek. To z něj dělá skvělý nástroj právě pro měření konverzí. Konverze totiž není nic jiného než kus kódu, který se odešle do daného analytického nebo reklamního nástroje ve chvíli, kdy je splněna podmínka pro její spuštění.

Dobrá zpráva je, že jakmile “nainstalujete” na svůj web Tag Manager, všechny ostatní nástroje včetně Google Analytics už do webu vložíte jednoduše přes něj, bez zásahu do kódu.

Continue Reading

Vše, co byste měli vědět o konverzích a jejich hodnotě

Konverze, cíle, transakce – v digitálním marketingu by měly být alfou i omegou vašeho počínání. Chceme jich mít co nejvíce, protože čím víc jich máme, tím lépe pro nás. Konverze můžou představovat objednávky, můžou představovat nové kontakty…

Když to hodně zobecním, konverze představují peníze, které jsme vydělali. Nebo spíš: peníze, které bychom měli/chtěli vydělat. Všechno totiž záleží na správném nastavení konverzí a na tom, zda se nám povede zákazníky přesvědčit, aby tyto kýžené konverze vykonali.

A ouha, ani to není automaticky zárukou výdělku. Co je zase za problém, ptáte se? Pojďme to rozebrat pěkně jedno po druhém.

Continue Reading

Krize, léto, korona – na co se připravit v PPC kampaních v nadcházejících měsících

Korona-krize už je za námi. Nebo snad není? Přírůstek počtu nakažených v posledních dnech téměř atakuje čísla nejhorších březnových dnů, ale zdá se, že nikoho už to příliš nevzrušuje. Cíl části letních dovolenkářů se přesunul z ciziny do naší české kotliny, ale jinak všechno, zdá se, běží jako dřív.

Zároveň se ale stále častěji mluví o přicházející ekonomické krizi, spousta lidí přišla o práci z důvodu pandemie a celkově to vypadá, že lidé budou více utahovat opasky.

A třetím hráčem je právě probíhající léto, které je pro spoustu podnikání pravou okurkovou sezónou, kdy prodeje padají hluboko pod roční průměr.

Takže jak se stávající situace podepsala a ještě podepíše na online reklamních kampaních? Na co se nachystat v následujících měsících?

Continue Reading

Koronavirus: Jaký dopad má na PPC kampaně a co s kampaněmi dál? Aktualizováno 17. 4. 2020

Odkaz na aktualizaci ze 17. 4.

Tento týden jsem svým klientům rozesílal e-mail o tom, jak se momentálně probíhající pandemie podepsala na jejich kampaních a jaké kroky doporučuji do budoucna. Rozhodl jsem se ho s menšími úpravami a doplněními sdílet i zde na blogu, aby si ho mohl přečíst každý, kdo čelí dilematu jak se k situaci (v oblasti PPCček) postavit.

Dobrý den, vážený čtenáři mého blogu,

píšu vám ohledně situace kolem pandemie nového koronaviru a jejím dopadem na PPC kampaně. Continue Reading

ROAS, PNO nebo tržby? Ani jedno! Proč byste hned teď měli začít v kampaních počítat s profitem

Sedím na schůzce s klientem a plánujeme spolupráci. Hned na první pohled poznám, že jde o profíka. Vášnivě diskutujeme o typech kampaní, See Think Do Care frameworku, positioningu jeho brandu. Svému byznysu rozumí a vyzná se ve všech statistikách. Zadání zakončuje slovy – „Rozložení rozpočtu nechám na vás, důležité pro nás je, mít PNO do 20 %.

Pokud jste snad nikdy o PNO neslyšeli – tato zkratka znamená Podíl Nákladů na Obratu. Výpočet jasně vyplývá už z názvu, je to zkrátka celkový obrat vydělený částkou utracenou za kampaně a většinou se vyjadřuje v procentech. Pokud utratíte v kampani 5.000 korun a prodáte zboží v hodnotě 5.000 korun, vaše PNO je 100 % a vy pravděpodobně máte problém. Zboží pravděpodobně někde nakupujete, nebo máte nějaké náklady na jeho výrobu a z jeho prodeje vám zůstane nějaká marže, nebo přirážka. Pokud je PNO nižší než vaše marže, tak na prodeji vyděláte, pokud je PNO vyšší, jste v mínusu.

Dá tedy rozum, že čím nižší PNO, tím líp. Pokud přijdete na způsob, jak za investovanou stovku prodat zboží za 100.000 jste na nejlepší cestě stát se milionářem. Nebo ne? Prozradím vám tajný tip na pohádkové PNO. Založte si vyhledávací kampaň a vložte do ní jediné klíčové slovo: název vašeho obchodu v přesné shodě. Hotovo! V pohodě se dostanete na PNO 7 %, 5%, 3% nebo dokonce i 0,5 %! Možná i méně… To, že vaší značku moc lidí nezná a ještě míň lidí ji vyhledává, je věc druhá a to je také důvod, proč PNO nemůže být jediná všespásná metrika.

Totéž platí pro ROAS (Return on Advertising Spend), který je jen převrácenou hodnotou PNO. V Google Ads ho najdete pod názvem “Hodnota konv. / Cena” (“Conv. Value / Cost”).

Continue Reading

  • 1
  • 2