Ultimátní prompt pro tvorbu RSA v ChatGPT – Vyhodnocení Letní AI PPC Challenge

Začátkem léta jsem zde na webu vyhlásil výzvu (link) o napsání nejlepšího promptu pro ChatGPT na generování RSA reklam. Hlavní cenou nebylo nic menšího než Lamborghini Sián FKP 37. Z Lega. Ale než vyhlásím vítěze, pojďme se podívat, jak probíhalo vyhodnocení.
Podium With Three Winning Athletes Cheering On It

Zadání

Soutěžící měli za úkol napsat prompt na vygenerování reklamy k tomuto cestovnímu kávovaru (link). Byla stanovena přesná kritéria, více zde.

Postup hodnocení

Každý ze zaslaných promptů jsem vložil do ChatGPT3.5 a 4. Každý soutěžící tak soutěžil se dvěma kompletními RSA reklamami. Každý z promptů jsem samozřejmě vkládal do nově založeného chatu, abych zamezil vzájemné kontaminaci a zajistil tak co nejobjektivnější hodnocení. Takto vygenerované reklamy jsem pak hodnotil vzájemně vůči sobě v několika kategoriích:

  • Subjektivní kvalita kreativy
  • Počet znaků
  • Síla reklamy (Ad strength)

Kvalita kreativy

Největší výzvou bylo srovnat kreativní kvality každé z reklam. Kompletní podklady pro RSA obsahují 15 nadpisů a 4 popisy, které se při výdeji můžou náhodně kombinovat a vytvořit více než 35 000 unikátních kombinací. A to se bavíme o jednom soutěžícím a jedné verzi chatGPT. Takové množství reklam samozřejmě není v lidských silách srovnat.

Rozhodl jsem se tedy porovnávat jednotlivé nadpisy a popisy. I tak šlo o 240 nadpisů a 64 popisů, které bylo potřeba srovnat jeden vůči druhému. A protože šlo o AI challenge, rozhodl jsem se vypomoci si i já umělou inteligencí.

S pomocí ChatGPT jsem si napsal skript pro Google Sheet, který dělal následující: Ze všech zadaných nadpisů (a popisů) vytvořil dvojice stylem každý s každým. Následně mi pomocí pop-upu zobrazil vždy náhodný pár (náhodnost zde hrála zásadní roli, protože pokud bych postupoval v určitém pořadí, můj názor na nadpis, který vidím už po dvoustétřicáté v řadě, by byl trochu neobjektivní) a nechal mě hlasovat, který je lepší. Zde už hrál velkou roli můj osobní vkus, ale hodnotil jsem na základě následujících hledisek:

Kreativita a „nedoslovnost“

Proměňte se v domácího baristu! vs.Varia Brewer 3v1

Gramatická správnost

Oživte své cesty kávou! vs. Kávu máš rád 3 způsoby?

Faktická správnost

Mokka, French-press, Cold-Brew vs. 3v1: Espresso, latte, klasika (kávovar „latté“ neumí, stejně tak „klasika“ je zvláštní způsob přípravy kávy)

Využití stylu a USPs eshopu

Nejlepší káva na cestách! vs. Moderní design, skvělá káva.
Numbers Getting Higher And Higher
Takže mechanismus pro náhodný výběr a hodnocení párů jsem měl, pak už stačilo jen hodinu sedět a klikat na náhodně vybrané kombinace. Ani za hodinu jsem neporovnal úplně všechny kombinace (kterých bylo přes 60 000), ale porovnal jsem dostatečně velký vzorek, ve kterém byly rovnoměrně zastoupeny kreativy všech soutěžících. „Vítězství“ a „prohry“ jsem pak od jednotlivých kreativ připsal jejich autorům a pro každého spočítal jeho „winning ratio“, tedy poměr, jak často jeho kreativy zvítězily nad ostatními.

Počet znaků

Druhým, mnohem lépe hodnotitelným kritériem, byl počet znaků. Ideálně by měl mít každý nadpis 30 a každý popis 90 znaků. Ale nadpis delší než limit je samozřejmě výrazně horší než nadpis kratší. I tak jsem ale chtěl nějak „penalizovat“ extrémně krátké texty, protože pak by stačilo přesvědčit umělou inteligenci, ať píše jednoslovné nadpisy a v téhle kategorii byste měli výhru zaručenou. Pro každý nadpis jsem tak podle jeho délky spočítal trestné body následovně: 1 trestný bod za každý znak pod limit a 3 trestné body za každý znak nad limit.

Síla reklamy

Každou z generovaných reklam jsem pak nahrál přímo do reklamního systému a nechal si vrátit sílu reklamy. Zde si většina reklam vedla na výbornou (reklamní systém zajímá hlavně to, abyste vyplnili všechny možnosti), jen asi dvě reklamy měly horší hodnocení kvůli nedostatečné unikátnosti nadpisů.

Takto jsem získal 3 hodnocené parametry, které jsem standardizoval a pak jsem je sečetl. Hodnocení kreativy mělo dvojnásobnou váhu a trestné body se samozřejmě odečítaly, místo aby se přičetly.

Vyhodnocení Lambo challenge

3. Místo: Erik Putz

Erik
Prompt:

Create 15 catchy and concise headlines (each 30 characters max) and 4 compelling descriptions (each 90 characters max) for a Google RSA ad campaign promoting our exciting new product. The product is a „Varia Brewer 3v1“, key features in czech

„Nádherný design, snadné čištění, nekompromisní kvalita
Kávovar je vyroben z nerezové oceli, kompozitních materiálů bez BPA a Silikonu nejvyšší třídy
4 způsoby přípravy – Mokka (espresso), French-press, Filtrovaná káva, Cold-brew + čaj 🙂
Kompaktní přenosný kávovar
Součástí balení je samozřejmě set papírových filtrů zdarma – Typ V02
Balení také obsahuje set náhradních těsnění pro rychlou výměnu v případě opotřebování. V různých barvách, takže si můžete přizpůsobit vzhled kávovaru.“

The ad should effectively target these audiences:“Coffee Enthusiasts“,“Busy Professionals“,“Home Baristas“,“Gift Shoppers“,“Small Office or Shared Spaces“, highlighting the product’s benefits and unique selling points. Remember to keep the messaging engaging, concise, and relevant to encourage click-throughs and conversions. For the text use the archetype explorer. The output should be in Czech language

Šablona:

Create 15 catchy and concise headlines (each 30 characters max) and 4 compelling descriptions (each 90 characters max) for a Google RSA ad campaign promoting our exciting new product. The product is a "[název produktu]", key features in czech 
"[popis produktu]".
The ad should effectively target these audiences: [cílová skupina / skupiny], highlighting the product's benefits and unique selling points. Remember to keep the messaging engaging, concise, and relevant to encourage click-throughs and conversions. For the text use the archetype explorer. The output should be in Czech language

Zadání je v angličtině. Osobně pro komunikaci s ChatGPT také raději používám angličtinu. Vzhledem k tomu, že korpus textů na kterých se ChatGPT učil, byl ponejvíce anglický, jsou výstupy v angličtině vždy výrazně lepší než v češtině. Nicméně mám pocit – a první dvě místa téhle soutěže to potvrzují – že pokud chcete výstupy v českém jazyce, je lepší s chatbotem od začátku komunikovat v češtině. Jinak české výstupy vypadají spíše jako špatný překlad.

Nabízí se pak otázka, zda není lepší nechat si generovat reklamy raději v angličtině a pak použít nějaký pokročilejší překladač typu DeepL (nebo vlastní jazykové schopnosti). Nicméně v zadání téhle konkrétní výzvy byla jako výstupní jazyk specifikovaná čeština.

I navzdory tomu skončil tento prompt na krásném 3. místě.
Magaphone Transforms Chinese Letters Into Latin Letters

2. Místo: Zdeněk Pešička

Zdenek
Prompt:

Připravuji reklamní texty do vyhledávací sítě v Google Ads pro eshop, který prodává přenositelné kávovary na cesty.
Cílem je vytvořit poutavý popis, který potenciálního zákazníka přesvědčí k nákupu.
Maximální počet znaků v nadpisech je 30 a maximální počet znaků v popisech je 90. Jako znak se započítávají všechny znaky, včetně mezer. Do závorky po každé uveď počet znaků.
Jsi seniorní copywriter se specializací a pokročilou zkušeností tvorby reklamních textů pro Google Ads.
Cílovou skupinou jsou milovníci kvalitní kávy.
Vize eshopu je následující: „V dnešní době již není problém vychutnat si šálek perfektní filtrované kávy, či výborného espressa z kvalitně upražených zrnek v mnoha kavárnách po celé České republice. Jak ale uspokojit chutě na kvalitní kávu na cestách, nebo v kancelářích, kde trávíme stále více času? Nad tím jsme se zamysleli i my. Odmítli jsme se spokojit s kávou z automatu v práci, nabídkou kávových nápojů na čerpacích stanicích a instantní kávou na výletech do přírody. Nás cíl byl nelehký, ale zcela jasný. Najít kávovary, které budou přenosné, jednoduché na obsluhu, kvalitně zpracované, ideálně nebudou závislé na elektrické energii a dokáží připravit kávu vynikající kvality. Po několikaměsíčním pátrání a vyjednávání můžeme s hrdostí oznámit, že se nám to podařilo! Nyní tak v našem obchodě naleznete řadu důmyslných ručních kávovarů, pomocí kterých si můžete dopřát lahodnou kávu kdekoliv i Vy.“
Popis produktu, pro který reklamní texty vytváříš je následující: „Varia Brewer 3v1 je nejuniverzálnější kávovar na světě navržený tak, aby produkoval tu nejlepší kávu podle toho, jak ji máte rádi. Jeho modularita nabízí jedinečnou přípravu kávy. Uvařte si s ním lahodné espresso (mokka), french-press a nebo filtrovanou kávu. Samozřejmostí je možnost přípravy cold brew a taky vašeho oblíbeného čaje! Tělo kávovaru lze použít u jako klasickou konvičku. Inovace Varia je výsledkem specializovaného výzkumu a vývoje v oblasti designu a funkčnosti tradičních metod přípravy kávy, nabízí moderní a rafinovaný pohled na rituál vaření kávy doma a umožní vám jen to nejlepší z každé metody. Kávovar Varia je navržen tak, aby poskytoval nejvyšší kvalitu zážitku z vaření, trvanlivost a estetiku. Je vyroben z nerezové oceli a kompozitních materiálů bez BPA. Varia byla navržena jako kávovar, na který se můžete opravdu spolehnout. Na výrobu byly použity materiály nejvyšší kvality. Kávovar Varia brewer 3v1 je zkrátka navržen pro každodenní nekompromisní používání.“
Nyní mi vytvoř mi 15 variant nadpisů a 4 varianty popisů pro tento produkt. Tvůj výstup budu hodnotit na základě dodržení počtu znaků, relevanci k produktu, kreativitě výstupu a marketingového potenciálu výstupu.

Šablona:

Připravuji reklamní texty do vyhledávací sítě v Google Ads pro eshop, který prodává [kategorie].
Cílem je vytvořit poutavý popis, který potenciálního zákazníka přesvědčí k nákupu.
Maximální počet znaků v nadpisech je 30 a maximální počet znaků v popisech je 90. Jako znak se započítávají všechny znaky, včetně mezer. Do závorky po každé uveď počet znaků.
Jsi seniorní copywriter se specializací a pokročilou zkušeností tvorby reklamních textů pro Google Ads.
Cílovou skupinou jsou [cílová skupina].
Vize eshopu je následující: "[vize eshopu]"
Popis produktu, pro který reklamní texty vytváříš je následující: "[popis produktu]"
Nyní mi vytvoř mi 15 variant nadpisů a 4 varianty popisů pro tento produkt. Tvůj výstup budu hodnotit na základě dodržení počtu znaků, relevanci k produktu, kreativitě výstupu a marketingového potenciálu výstupu.

Zdeňkův prompt měl ze všech zaslaných soutěžních příspěvků nejlepší texty z kreativního hlediska, pravděpodobně díky využití vize e-shopu v zadání. Nešlo tak jen o věcný popis produktu, ale i o předání nějakých obecných výhod a celkové vize e-shopu (Nejlepší káva kdekoliv jsi).

Bohužel texty z verze 3.5 i 4 výrazně překračovaly stanovený počet znaků a to i přes snahu toto v promptu ošetřit. A stejně jako jinde, i v tomhle případě neměl ChatGPT problém si počty znaků prostě vymyslet. V tomto parametru byly vygenerované texty dokonce nejhorší ze všech soutěžních příspěvků a získaly cca 2× více trestných bodů než jiné varianty. Nebýt tohoto, mohl být daný prompt jasným vítězem.

Já osobně proto využívám pro zadání prompty 2. V prvním vysvětluji AI produkt samotný a kontext, o kterém mám psát. A ve druhém promptu, kde zadávám samotnou tvorbu reklam, se už jen odkazuji na předchozí prompt a zaměřuji se hlavně na počet znaků. Díky tomuto přístupu se výsledné počty znaků blíží nastavené hranici mnohem blíže.
Runner Crossing The Finish Line Cheering

1. Místo: Pavel Vokáč

Pavel
Prompt:

Podklady pro responzivní reklamu v Google Ads
15 nadpisů do 30 znaků.
V žádném případě nesmíš vygenerovat víc než 30 znaků!
Produkt: Nejuniverzálnější kávovar Varia Brewer 3v1.
Specifikace: Vaření Mokka, French-press, Cold-Brew a Filtrovanové kávy, 3v1, Univerzálnost, zajímavý design, kompaktní přenosný kávovar.

Šablona:

Podklady pro responzivní reklamu v Google Ads
15 nadpisů do 30 znaků.
V žádném případě nesmíš vygenerovat víc než 30 znaků!
Produkt: [“rozšířený” název produktu].  
Specifikace: [jednotlivé vlastnosti a výhody produktu]

Vítězný prompt byl až překvapivě stručný. Kvalitou kreativního výstupu se sice umístil až na 2. místě za Zdeňkovým promptem, ale ze všech zaslaných promptů nejlépe dodržel počet znaků. Domnívám se, že právě jeho stručnost umožnila ChatGPT dodržet zadaný počet znaků, protože se tento požadavek neztratil v množství informací. Zároveň však prompt obsahuje v kondenzované podobě všechny podstatné informace a výstup je proto informačně bohatý a přesný.

Díky tomuhle vybalancování stručnosti a dostatečného množství informací se Pavel Vokáč stává vítězem letní AI PPC Chalenge. Gratuluji!

V soutěži se vynořilo ještě jedno velice kreativní řešení, které aspirovalo na konečné řešení výše nastíněných problémů chatuGPT s počítáním znaků. Chat GPT bohužel zareagoval ještě kreativněji, takže počet znaků budeme muset my lidi kontrolovat nadále.

Byl to soutěžící Gabriel a jeho pokyn pro počet znaků na to šel od lesa:

„Use wolfram for character counting, count all of them and write in a table with first string column and the second integer. If you exceed the word limits, correct without asking…“

Jinými slovy zadal GPT, ať spočítá počet znaků pro každý nadpis a pokud bude přesahovat povolený počet, ať daný nadpis bez ptaní opraví. ChatGPT tohle zadání bohužel vyřešil kreativně – i nadpisům přesahujícím daný počet znaků „spočítal“ počet znaků 30 nebo méně. Tohle chování je i přes snahu vývojářů jazykových modelů pořád běžné, a proto je potřeba veškeré výstupy AI kontrolovat a nespoléhat na jejich správnost.
Accountant With Calculator

Můj prompt + pro tip na závěr

Na závěr ještě přidávám svou vlastní šablonu, kterou pro generování RSA reklam využívám pravidelně:

Prompt 1:

Jsi zkušený odborník na digitální marketing. Toto je popis produktu a cílové skupiny:
Téma: [téma reklamy]
Tón: [tone of voice]
Cílová skupina: [cílová skupina]
Název obchodu: [název obchodu / firmy]
Unikátní prodejní argumenty: [unikátní prodejní argumenty obchodu]
Brand produktu: [brand produktu]
Název produktu: [název produktu]
Popis [název produktu]: [popis produktu]
Pečlivě si všechny informace prostuduj, zapamatuj si je a odpověz pouze "ano".

Prompt 2:

Jako zkušený odborník na digitální marketing vytvoř poutavé RSA pro Google Ads. Napiš 15 různých nadpisů, každý maximálně 30 znaků dlouhý, a 5 popisy, každý maximálně 90 znaků dlouhý.
RSA reklama by měla obsahovat praktické i emoční argumenty, aby vzbudila zájem a přivedla [cíl reklamy např. “více prodejů”]. Také by měla [sekundární cíl reklamy např. Zvýšit povědomí o značce]
RSA musí být vytvořena tak, aby se odlišila od ostatních reklam ve vyhledávání na Googlu.
Buď co nejvíce kreativní a poutavý, abys přilákal cílové publikum a zvýšil míru prokliku. Pamatuj, že každý nadpis může mít nejvíce 30 znaků a každý popis může mít nejvíce 90 znaků.

Díky rozdělení na 2 prompty si můžu dovolit být velmi specifický a předat v zadání velké množství informací a zároveň „přinutit“ ChatGPT k tomu, aby se držel zadaného počtu znaků, neboť je to hlavní zadání 2. promptu.

Pro tip: Nová funkce custom instructions

Dříve jsem na vyplňování této šablony využíval Google Sheet se vzorečky. Pro každého klienta jsem si vyplnil základní informace o obchodu a pak jsem už jen doplňoval specifické zadání pro jednotlivé produkty nebo kategorie, které jsem chtěl v reklamě komunikovat. Tabulka mi pak díky vzorečkům zadané informace vrátila už ve formě 2 připravených promptů, které mi stačilo zkopírovat a využít.

Nicméně tohle léto se ChatGPT vytasil s novou funkcí Custom instructions, která umožňuje nastavit základní „systémové“ instrukce, které pak chat využívá po celou dobu chatu a vy už je nemusíte znovu připomínat.

Funguje to následovně. Pomocí tří teček u svého jména si otevřete menu, zvolíte Custom instructions a vyplníte následovně:

What would you like ChatGPT to know about you to provide better responses?
Obecné informace o vašem eshopu a cílích. Například:

Jsi zkušený odborník na digitální marketing. Toto je popis produktu a cílové skupiny:
Tón: [tone of voice]
Cílová skupina: [cílová skupina]
Název obchodu: [název obchodu]
Unikátní prodejní argumenty: [unikátní prodejní argumenty]
Popis obchodu: [vize, mise, cíle atp.]

How would you like ChatGPT to respond?

Zde vypíšete zadání pro tvorbu RSAček. Například:

Jako zkušený odborník na digitální marketing vytvoř poutavé RSA pro Google Ads. Napiš 15 různých nadpisů, každý maximálně 30 znaků dlouhý, a 5 popisy, každý maximálně 90 znaků dlouhý.
RSA reklama by měla obsahovat praktické i emoční argumenty, aby vzbudila zájem a přivedla [cíl reklamy např. “více prodejů”]. Také by měla [sekundární cíl reklamy např. Zvýšit povědomí o značce]
RSA musí být vytvořena tak, aby se odlišila od ostatních reklam ve vyhledávání na Googlu.
Buď co nejvíce kreativní a poutavý, abys přilákal cílové publikum a zvýšil míru prokliku. Pamatuj, že každý nadpis může mít nejvíce 30 znaků a každý popis může mít nejvíce 90 znaků.

Tím máte vyplněné custom instructions. Zaškrtnete „Enable for new chats“, uložíte a založíte si nový chat. Ten si nějak rozumně pojmenujete, třeba RSA [jméno klienta] a v samotném promptu už vám pak stačí zadat jen název produkty, jeho popis a případně téma.

Custom instructions pak lze změnit pro potřeby nového klienta nebo je můžete zcela vypnout, ale v tomto konkrétním chatu budou stále platné instrukce, které jste zadali při jeho založení. Tímto způsobem si tak vytvoříte pro každého klienta jeho vlastní chat pro generování RSAček.
Ai85246 Lamborghini Made From Lego Technic Leander Engstrom Ph

Závěr

Děkuji všem zúčastněným za nasdílení jejich promptů a vám čtenářům za to, že jste dočetli až sem a doufám, že vám vítězné prompty poslouží jako inspirace pro vaše vlastní experimenty s umělou inteligencí a automatizovaným generováním RSA reklam.

A pokud máte nějakou vlastní šablonu pro tvorbu RSA reklam, sem s ní!

Napsat komentář