Koronavirus: Jaký dopad má na PPC kampaně a co s kampaněmi dál?

Tento týden jsem svým klientům rozesílal e-mail o tom, jak se momentálně probíhající pandemie podepsala na jejich kampaních a jaké kroky doporučuji do budoucna. Rozhodl jsem se ho s menšími úpravami a doplněními sdílet i zde na blogu, aby si ho mohl přečíst každý, kdo čelí dilematu jak se k situaci (v oblasti PPCček) postavit.

Dobrý den, vážený čtenáři mého blogu,

píšu vám ohledně situace kolem pandemie nového koronaviru a jejím dopadem na PPC kampaně.

Má smysl v těchto dnech platit za reklamu? Vzhledem k tomu, že mezi klienty nemám ani jednoho dodavatele zdravotních pomůcek nebo základních potravin, řeším tuhle otázku v posledních týdnech neustále. Návštěvnost klesá už od začátku a s vyhlášením celostátní karentény jdou čísla ještě níž.

Přesto má podle mě smysl pokračovat. A to hned z několika důvodů:

1) Objednávek je sice méně, ale celkové tržby klesly jen mírně

Na grafu je přehled všech klientských účtů, které mám ve správě, s výjimkou kampaní, kde probíhaly v poslední době zásadní změny, které by statistické údaje vychýlily.

2) Návratnost reklamy klesla ještě méně

Ačkoli je pravděpodobné, že celkové tržby půjdou dolů, kampaně by měly být stále ziskové a jejich vypnutí by tak pro vás znamenalo jen další finanční ztrátu.

3) Věřím, že situace se začne pozvolna zlepšovat

To nejhorší období už je pravděpodobně za námi – největší propad nastal během minulého víkendu, kdy byly zavřeny restaurace a obchody a následně vyhlášený i zákaz vycházení. Od té doby však výsledky mírně rostou. Věřím, že ačkoli teď měli lidé jiné starosti než nakupování, brzy je snad „panikaření“ omrzí a začnou se pomalu vracet ke svým běžným zvyklostem.

Na situaci ale nemusíme koukat úplně černě. Faktem je, že právě teď tráví na internetu čas mnohem víc lidí než jindy! Čím víc lidé surfují, tím větší je pravděpodobnost, že také online nakoupí.

Klienty v mailu nespamuji ilustračními fotkami, ale tady na blogu si to můžu dovolit…

4) Obávám se, že se situace hodně protáhne

Tento bod vlastně souvisí s předchozím. Vzhledem k tomu, jak vypadá situace ve světě, nepočítám s tím, že bychom se měli v dohledné době vrátit k běžnému životu. V Číně virus řádí od prosince, situace už se snad stabilizuje, ale ještě nějakou dobu potrvá, než se lidé vrátí ke svým běžným životům. Dle mého – nejrealističtější odhad je takový, že by u nás hrozba měla být odvrácena někdy během srpna. Ačkoli pevně doufám, že tomu tak nebude a že se k normálu vrátíme výrazně dřív, je třeba počítat s tím, že opatření budou trvat alespoň v řádu měsíců. Nemá tedy smysl teď kampaně vypínat a čekat až se to přežene, ale naopak snažit se prodávat, dokud to půjde a dokud kampaně budou vydělávat. Vzhledem k tomu, že možnosti fyzického prodeje budou teď výrazně omezené, online bude jedinou možností pro spoustu vašich klientů.

5) Teď máte skvělou unikátní možnost předběhnout konkurenci

Věřím, že spousta firem této panice podlehne, osekají marketingové náklady a budou tiše vyčkávat, až bude po všem. Pro vás je to skvělá možnost být vidět a i kdyby zákazníci teď nenakupovali, po zažehnání krize můžete mít před konkurenty, kteří to vzdali výrazný náskok.

6) Pár konkrétních tipů na závěr:

  • Režim karantény teď poskytuje většině lidí víc času. Využijte ho pro tvorbu kvalitního obsahu. Vedete blog? Máte sociální sítě? Paráda, dejte o sobě svým zákazníkům vědět. Napište jim, v jakém režimu teď jede váš e-shop. Spousta lidí trpí obavami, že zboží, které si nyní objednají, možná ani nedostanou. Řekněte jim, jaká je situace doopravdy. Zásilkovna i Česká pošta stále fungují.
  • Kromě toho je právě teď ideální chvíle na vymazlení celkové komunikace se zákazníky. Posíláte jim maily? Vylaďte je. Delší dobu jste odkládali otextování e-shopu? Do toho! Situace je pro vás příznivá i proto, že se nyní spoustě copywriterů a social content makerů uvolnily kapacity. Jestli tedy víte, že tato oblast pro vás osobně není to pravé ořechové, poptejte profesionály.
  • Dejte svým zákazníkům něco navíc. Může to být doprava zdarma, sleva, soutěž… Podle svých možností můžete natočit třeba i krátný vlog. Řada značek právě teď ukazuje na sítích svoje “zákulisí”, což funguje jako spolehlivé posílení brandu. Lidé si budou pamatovat, jestli (a jak) jste s nimi v kritické chvíli interagovali.
  • Některým lidem se právě teď moc nakupovat nechce. Buď zboží právě teď neupotřebí, anebo nechtějí mít starosti s fyzickým převzetím zásilky. Ale i to jde řešit. Nabídněte svým zákazníkům možnost nákupu prostřednictvím voucheru s delší dobou platnosti. Prodáváte trička? Fajn, řekněte lidem, že si u vás můžou koupit voucher a ukažte jim výhody – třeba v létě už nebudou muset po obchodech hledat potřebný kousek do šatníku a utrácet za něj, protože mají ten nejlepší předplacený u vás!

<zkráceno> Můj e-mail pak končí organizačním infem pro klienty, co dělat pokud chtějí ve spolupráci pokračovat / ukončit ji, kdo se postará o kampaně, pokud bych nedejbože onemocněl, a dalšími citlivými informace, které se nehodí sdílet veřejně, pozdravem a samozřejmě podpisem.

 

Ladislav Vitouš

One Comments