Proč platit za správu PPC kampaní?

Ať už si eshop spokojeně šlape a generuje zisky „samospádem“, nebo to naopak drhne a vy nevyděláváte ani na slanou vodu, dříve nebo později se vám budou hodit PPC kampaně. Při rozjezdu nového shopu, i při jeho posouvání na novou úroveň, PPC je zkrátka jedna z nejrychlejších a nejlépe měřitelných cest k úspěchu.

Ale jak se toho zhostit? Najmout si freelancera, agenturu, nebo se do reklam pustit na vlastní pěst? Ostatně dnes už jsou PPC systémy uzpůsobené i začínajícím uživatelům a spustit svépomocí reklamní kampaň není o mnoho těžší, než si zalít instantní polévku. Proč tedy platit někomu za něco, co si můžete vcelku jednoduše udělat sami?

Tři hlavní důvody jsou:

 • Ušetříte čas – spoustu času
 • Vyhnete se hromadě problémů
 • Vyděláte víc!

Teď si asi říkáte, že podobný seznam byste vymysleli z hlavy a že vás stejně zajímá hlavně ten poslední bod. Pokud jste netrpěliví, můžete kliknout rovnou sem, já to mezitím vezmu hezky popořádku.

1. Ušetříte čas

Nastavit kampaň popravdě zabere zhruba 15 minut. Zkrátka kliknete na tlačítko „přidat kampaň“ a pak už jen vyplňujete jednotlivé kroky podle průvodce, občas vyhrabete z počítače nějaký obrázek nebo se zapotíte při vymýšlení textu. Takže za co sakra ty agentury chtějí desetitisíce za správu?! rozčilujete se pochopitelně.

Podělím se s vámi o vlastní zkušenost. U většiny svých zakázek nevytvářím nové reklamní účty, přejímám už účty založené s několika spuštěnými kampaněmi. Klienti zjišťují, že kampaň sice spustili, ale že jim z nějakého důvodu nevydělává. Někdy i tuší, že jsou ve ztrátě, ale zpravidla ani nevědí jak moc. Vedle správného nastavení je totiž třeba pravidelná kontrola, vyhodnocování a optimalizace. Pokud nemůžete věnovat kampaním dostatek času, je to asi jako, když zasadíte na chatě rajčata, na měsíc odjedete a po návratu očekáváte bohatou úrodu.

Co naplat, nestačí jen znát záludnosti PPC systémů a vyhrát si s kampaněmi, dobré výsledky je občas třeba pořádně odmakat.

Znal jsem chlapíka, který si spekulacemi s bitcoinem a dalšími kryptoměnami přišel na pěkných pár desítek tisíc měsíčně. Někdy více, někdy méně, ale i tak to zní pěkně, komu by se pár tisíc měsíčně navíc nehodilo. Problémem bylo, že jsem ho vídal stále méně často, a když už jsem ho někde potkal, bylo vidět, jak mu prořídly vlasy a prohloubily se kruhy pod očima.

Ukázalo se, že odešel z práce a dny i noci sedí nad burzami, kde přesouvá své úspory a snaží se přechytračit ostatní. A nakonec tím tráví asi dvakrát více času než ve své bývalé, slušně placené práci. A to vše s reálným rizikem, že kdykoli může přijít nejen o své těžce vydělené peníze, ale i o úspory, které do toho vložil. A když už ze své jeskyně vyleze, užírá ho stres, jestli zrovna nepropásl šanci k investici života.

Přiznávám, že tenhle případ je poněkud extrémní. Ale pokud s PPC systémy moc zkušeností nemáte, často vám nezbude nic jiného než „konkurovat“ zkušenějším protivníkům dlouhými hodinami času, který nad kampaněmi strávíte. Dobrý PPC specialista je pak v tomhle případě něco jako správce investičního portfolia, nebo stabilní investiční fond. Za pasem už nějaké zkušenosti má, a tak je celkem pravděpodobné, že vám kampaně nastaví lépe a v kratším čase než by to zvládl začínající amatér.

Často o PPC kampaních začnete přemýšlet v momentě, kdy se váš podnik nachází v určitém bodě zlomu. To může být například zakládání e-shopu, jeho redesign, nebo období dlouhodobé stagnace. Tedy chvíle, kdy máte plné plné ruce práce se svým podnikáním i bez studia PPC kampaní. Potom oceníte nejen specialistu na kampaně, ale také parťáka pro další rozvoj vašeho podnikání. A můžete od něj získat i tipy a zkušenosti z jiných projektů, případně doporučení na další online a marketingové specialisty, které byste mohli upotřebit.

Nicméně jestli je pro vás správa PPC reklam koníčkem, ve kterém se chcete zlepšit a máte dostatek volného času, který nemusíte věnovat běhu eshopu ani jiným aktivitám, s chutí se do toho pusťte. Naučit se základy zvládne téměř každý a navíc jsou to zkušenosti, které vám nikdo nevezme. Jen nezapomínejte, že čas jsou peníze a zkuste si občas spočítat, kolik proděláte nebo ušetříte tím, že věnujete svůj čas právě tomuto.

2. Vyhnete se spoustě problémů

Při práci s PPCčky záhy zjistíte, že i samotné nastavení kampaní může obnášet řadu problémů. Reklamní zásady, rozšířená nastavení atd. A se spuštěním kampaní trable rozhodně nekončí. Reklamy zamítnuté kvůli zdánlivé maličkosti, příliš úzký zásah, příliš široký zásah, reklamní sestavy bez nastaveného cílení (dělá to něco úplně jiného, než byste čekali), nevhodný cíl nebo typ kampaně a tak dále a tak dále. Každý zkušenější PPCčkař už se s většinou těchto potíží setkal a většinou mu stačí se na účet letmo podívat a vidí, v čem je problém.

Pokud ale s PPCčky moc zkušeností nemáte, na to, že je něco špatně, přijdete až ve chvíli, kdy se vaše kampaně stanou černou dírou na peníze. To může být sice užitečná zkušenost, ale poněkud drahá, zvláště pokud nemáte času tolik (viz bod 1) a zjistíte to až při účetní uzávěrce plné červených čísel.

3. Vyplatí se to

Asi se tedy shodneme, že PPCčkař vám dokáže ušetřit nějaký čas a starosti. Ale vám jde samozřejmě v první řadě o zisk. Možná si stále říkáte jak se proboha může vyplatit utrácet peníze za něco, co si můžu udělat zadarmo?! A nebo to svěřit synovci, který se beztak jen poflakuje a nic kloudného nedělá.

Vypůjčím si tady metaforu o investování z prvního bodu. Můžete investovat do zlata, a stejně tak můžete investovat i do kartiček pokémonů. Výhodou PPC je fakt, že velice rychle poznáte, zda se vám tato investice vyplácí.

A podobně jako u klasických investic se vám může vložená částka vrátit dvojnásobně, zvýšit se třeba o 10 %, ale stejně tak dobře můžete skončit na nule nebo úplně v mínusu. Pokud jsou vaše PPC kampaně prodělečné, je volba obrátit se na profíka jasná. Ten vám ale může pomoci k vyššímu zisku i ve chvíli, kdy vám stávající kampaně fungují celkem slušně. Zkušený profesionál totiž dokáže návratnost vašich kampaní i zněkolikanásobit.

Představte si, že každý měsíc utratíte za PPC reklamy 100.000 Kč. Nějaký čas už jste nastavováním kampaní strávili, prošli jste si několika pády a zase vzestupy a teď vám PPCčka každý měsíc vydělají pěkných 120.000 Kč. To znamená, že váš čistý výdělek je 20.000 Kč.

Váš čistý zisk: 20.000 Kč

A teď si představte, že za vámi přijde PPC specialista a nabídne vám správu vašich kampaní za 15.000 Kč měsíčně. Za 15.000!!! To se asi zbláznil, klepete si na čelo. Proč byste měli platit za něco, co si uděláte sami? Vždyť vám to vydělává sotva 20.000, a kdybyste měli platit 15.000 nějakému vykukovi, zbyde vám akorát pětitisícovka. Takže toho prodavače s horkou vodou vypakujete a on se o týden později uchytí u vaší konkurence.

vaše konkurence

Ta také utrácí za kampaně 100.000 měsíčně a až doteď jim vynášely zhruba 20.000 stejně jako vám. Ale od té doby, co si platí PPCčkaře, vydělávají jim kampaně každý měsíc 160.000 Kč. 100.000 zase vloží do reklam, 15.000 zaplatí za správce kampaní, ale pořád jim zbývá 45.000, které si můžou buď nechat, nebo část znovu vložit do kampaně a příští měsíc vydělat ještě víc!

Čistý zisk vaší konkurence: 45.000 Kč

Vás samozřejmě netrápí ješitné poměřování a konkurenci její úspěch přejete. Problém je, že zájemců o produkt, která prodáváte, je stále stejně a každý měsíc za něj utrácejí, řekněme, 250 tisíc. 120 u vás, 120 u konkurence a 10 v maličkém obchodě, který se nějakým marketingem nezabývá. Ale teď, když vaše konkurence začala vydělávat 160.000, zbylo na trhu jen 90.000 měsíčně. Onen obchodník, který se marketingem nezabýval, to vzdal a odešel do penze a vy teď utrácíte 100.000 měsíčně za kampaň, která vám vydělává 90.000 Kč a najednou jste v červených číslech.

„Je klíčové, jaká je návratnost investice do správy PPC.“

Trh funguje samozřejmě složitěji než jak ukazuje tenhle jednoduchý příklad, ale stále platí, že pokud do něčeho investujete své peníze, mělo by pro vás být klíčové, jaká je návratnost. A pokud vám PPC specialista nebo agentura dokáží zvednout tuto návratnost o několik desítek procent, cena za jejich služby se vám vrátí mnohonásobně. Nemluvě o času, který ušetříte tím, že se s kampaněmi nemusíte patlat sami.

Jde jen o to, vybrat si toho správného PPCčkaře. A jak na to se dozvíte v tomto článku!

A jak to máte vy? Jedete na vlastní pěst, nebo máte své lidi? Jsou na zabití, nebo byste za své PPCčkaře dýchali? Nažhavte klávesnice a podělte se s ostatními o své zkušenosti a nebo aspoň o sušenku!

8 Comments

 • Lukáš P.

  28. 6. 2018

  Článek je to pěkný, jen s tou částí popisující zisk mám problém. Při 120k „vydělaných“ s investicí 100k fakt není 20k čistý zisk. A kdybych sám dosáhl takových čísel (nebo i těch 160k), tak sám sebe pošlu někam. Protože krom nákladů na PPC je potřea počítat s maržemi a dalšími náklady a při těch výše uvedených poměrech taková inzerce fakt nedává finanční smysl.

  Reply
  • Ladislav Vitouš

   28. 6. 2018

   Děkuji za komentář! Je pravda, že to s tou částkou není úplně přesně vyjádřené, ale nechtěl jsem zabředávat do podrobností a ještě víc to komplikovat. Těch 120k je samozřejmě myšlená čistá marže po odečtení všech nákladů, v praxi by to mohlo znamenat třeba obrat 600k.
   Ono to popravdě není moc ani v takovém případě, ale chtěl jsem se držet spíš při zemi, setkávám se totiž i s opačně extrémními představami typu, „investujeme 5k a očekáváme z toho zisk alespoň půl mega“.

   Reply
   • Mirek

    4. 7. 2018

    čistý zisk, ne čistá marže! Marže je obchodní přirážka k nákupní ceně 🙂

    Reply
    • Ladislav Vitouš

     4. 7. 2018

     Ještě bych to upřesnil. Obchodní přirážka není totéž co marže. Obě se počítají jako podíl rozdílu prodejní a nákupní ceny, ale u marže je základem prodejní cena, u obchodní přirážky cena nákupní.
     Takže u zboží za 150 Kč s nákupní cenou 100 Kč máte 33,333% marži, ale 50% obchodní přirážku.
     Čistý zisk se pak počítá jako marže snížená o náklady spojené s prodejem zboží či služby.
     Nicméně náklady spojené s prodejem zboží či služby jsou často fixní a nedají se jednoduše odvodit z obratu prodeje ani z ceny produktu. Proto pro výpočet používám v tomto případě pouze jeden zásadní náklad a tím je cena za správu PPC kampaní. Zaměstnance a nájem skladu musíte platit tak jako tak 🙂

     Reply
 • Karel

  26. 7. 2018

  Nevím, pro koho je ten článek určen, ale ty příklady jsou težce školní a s praxí nemají nic společného. Asi něco jako že auto A vyjde z Prahy a auto B vyjede stejnou rychlostí současně z Brna, kde se potkají? V praxi asi těžko dodrží konstatntní rychlost, takže výpočet je nesmyslný.

  A ve Vašem příkladu výpočtů zisků a nákladů s kampaní je to podobně „ideální“. V praxi je to u PPC agentury asi tak, že první půl rok vás tahají za fusekli a říkají, že kampaň si musí sednout a že se sbírají data pro optimalizaci kampaně, takže je zbytečné zoufat nad tím, že proděláváte kalhoty i se spoďárama (kampaň je prodělečná a ještě solíte agentuře). Pak vám agentura začne tvrdit, že kampaň optimalizovali a že teď je třeba počkat jaký bude výsledek. Samozřejmě se nic nestalo a tak se po roce naštvete, agentuře dáte kopačky a jdete k jiné. No a ti vám vysvětlí, že ta předchozí agentura to dělala uplně blbě a že je třeba tak půl roku sbírat data a ty pak vyhodnotit atd.

  Takže je hezké radit, že když vám agentura bude vydělávat, tak si jí nechte jinak jí vyměňte. Ale v praxi, než zjistíte, že agentura nefunguje, tak proděláte majlant. Nebo po jaké době běhu kampaňe doporučujete ji vyhodnotit? Mě vždycky všichni tvrdili, že to chce minimálně tři měsíce (a pak přidávali, jak se nic nedělo).

  Reply
  • Ladislav Vitouš

   30. 7. 2018

   Pěkný den, Karle. Máte pravdu, že příklady jsou trochu zjednodušené, ale popsat realitu v celé její šíři by článek nafouklo na rozsah klasického románu. Na druhou stranu třeba oproti SEO, nebo outdoorové reklamě je PPC opravdu velmi prosté a u běžného eshopu stačí prostě porovnat náklady a výnosy a víte na čem jste.
   Takže k vaší otázce: Pokud jde o nějaký běžný ecommerce projekt, který nějakým způsobem běží, měly by být jednoznačné výsledky vidět nejpozději do měsíce. V případě o jakém mluvíte vás agentura buď opravdu tahá za fusekli, nebo jde o nějaký další problém (špatný web, cenotvorba, neznámý produkt nebo služba…).

   Výjimky můžou nastat v případě kdy:
   – jedná se o projekt, kde nezvládnete měřit reálný nebo aspoň přibližný obrat, nebo jiné konkrétní cíle. Cíle jako zvýšení povědomí o značce, se samozřejmě vyhodnocují hůře a potřebují nějakou dobu na nasbírání dat. Samozřejmostí je i správně nastavená analytika, bez které se neobejdete.
   – projekt je úplně nový a negeneruje aspoň minimální obraty. Dostat na trh neznámý produkt vyžaduje jinou strategii než navýšit prodeje něčeho, co už se alespoň minimálně prodává. Samozřejmě by vám to agentura měla objasnit – např. „nezaměřujeme se nyní na prodeje, ale na představení značky a to proto a proto…“
   – jde o už dříve profesionálně nastavené kampaně, kde by šlo o nějaké pokročilejší úpravy. Tohle je zas trochu opačný extrém, ale dovedu si představit, že vám nějaká vyhlášená agentura nastaví kampaň, která šlape jako hodinky a vy si následně najdete ještě lepší agenturu, která už spíše jen experimentuje s detaily a hledá kam dál posouvat hranice. Pak by to samozřejmě vyžadovalo nějaké dlouhodobější testování. Nicméně i v takovém případě už by měly kampaně nějakým způsobem fungovat.
   – a nakonec také záleží na ceně. Pokud kampaň na trika za 200 Kč nefunguje po utracených 2.000 Kč, je něco v nepořádku. Pokud prodáváte byty nebo auta v hodnotě několika milionů, je samozřejmě předčasné dělat závěry po utracení několika jednotek tisíc. Podobné je to i u služeb, kde vám jeden získaný klient přinese zisky v řádu desítek či stovek tisíc.

   Každopádně ty tři měsíce by mi přišly relevantní pro SEO, brandové kampaně, offline marketing, ale u výkonových PPC kampaní by ty výsledky měly být vidět takřka okamžitě (v řádu týdnů). Když mi pošlete odkaz, o co se jedná, rád se podívám, v čem by mohl být problém a dám vám vědět, jak bych v takovém případě postupoval, jak bych výsledky vyhodnocoval a kolik by to zabralo času.

   Reply
 • Ladislav Vitouš

  11. 9. 2018

  Zde přidávám dotaz, který mi přišel e-mailem od čtenáře Ivana:

  Zdravím Ladislave, myslím, že tak trochu musím dať za pravdu Karlovi. Nejde ani tak o to, že váš príklad je školní, ale skôr mám problém s fungovaním PPC vobec pri aktuálnom stave trhu v našich krajinách, stave konkurencie a aktuálnych cenách za klik. Nebavme sa o nadnárodných firmách s bezodnými kapsami. Pre Našinca, bežného obchodníka s maržou na tovar do 30% je nepredstavitelné okrem bežných marketingových nákladov (a čo ešte správa webu, SEO, linkbuilding ale aj printy, outdoor reklama…) investovať do správcu kampane či agentúry, pretože dovolím si tvrdiť, že samotná PPC sa v posledných rokoch ozaj zmenila na čiernu dieru na inzerentove peniaze. Spravujem si sám kampane možno viac ako 10 rokov a doba keď som vložil 100 tisíc a vrátilo sa 140 tis korun, sú už dávno preč. Ak PPC funguje dobre, tak len pre tie agentúry, čo spomína Karel. Ja konkrétne pracujem na affiliate webe https://schudnihravo.sk a pôvodne som ho chcel dostať do zisku hlavne cez PPC. Osobne nepoznám affiláka, ktorému to funguje cez PPC kampane. Používajú sa tak maximálne na rýchle testovanie odozvy publika. Preto tvrdím, že len prostredníctvom PPC to nejde dostať do zisku, ak sa mýlim, veľmi rád to tu verejne odvolám 🙂 Ladislave, budem veľmi rád ak sa na to pozriete a odhalíte problém.

  Reply
  • Ladislav Vitouš

   11. 9. 2018

   Pěkný den, Ivane, děkuji za komentář.
   PPCčky se živím už pěkných pár let a zdaleka nepracuji jen pro nadnárodní firmy s bezednými kapsami. Spíše naopak, nezanedbatelnou část mých klientů tvoří „garážové“ eshopy maminek na mateřské a jiné, řekněme nízkorozpočtové projekty. A máte pravdu, že spousta „na první dobrou“ nastavených kampaní je opravdu jen dírou na peníze. Těch typů kampaní a různých cílení je dnes spousta a každému projektu sedí něco jiného a spousta typů kampaní je tak ztrátová. A dovolím si tvrdit, že právě tady leží důležitost zkušeného správce, který je schopný najít fungující kanál a správně jej nastavit.
   S tím jak pracuji i pro menší firmy, pro které PPCčka často představují jediný marketingový rozpočet jsem hodně pod drobnohledem a návratnost kampaní je samozřejmě to nejdůležitější na co se kouká. A nebudu tvrdit, že všechny kampaně, které nastaví jsou hned výdělečné, naopak. Často to chce hodně zkoušení než najdeme formát, který funguje. Ale i tak u většiny klientů najdeme kombinaci kampaní, která umoří náklady, práci PPCčkaře a ještě vygeneruje slušné zisky.
   Pro příklad uvedu anonymně výsledky jednoho klienta, který se zabývá prodejem bytových dekorací.
   Náklady na reklamu: 35.000 Kč
   Cena za správu kampaně: 8.500 Kč
   Obrat: 255.000 Kč
   Průměrná marže 33 %
   Zisk bez nákladů na reklamu a správu: 255.000 * 0,33 – 35.000 – 8.500 = 40.650 Kč
   Nicméně máte pravdu, že zrovna v affilu je situace těžší. Nejde zde pořádně pracovat s produktovými kampaněmi, srovnávači zboží a jinými formáty, které třeba na eshopech fungují skvěle. Bohužel nemám v tomto oboru tolik zkušeností, abych mohl generalizovat, ale to, co jsem zatím viděl, podporuje vaši tezi (byť jsem zažil jeden affil projekt, který jsme s vypětím sil dotlačili na kladnou nulu).

   Reply

Napsat komentář