Na nomádské vlně: Já a moje práce na cestách

Dnešní příspěvek bude víc ze života a míň o PPC. Blíží se doba dovolených, a tak jsem se rozhodl podělit se s vámi o to, jak jako volnonožec pracuji během cestování a odpočinku. Co si pohlídat a jak zůstat produktivní? Každý člověk má samozřejmě trochu jiné potřeby, někdo se vrhne do práce ještě před svítáním, někomu více vyhovují pozdní večerní hodiny. Někdo potřebuje zvukotěsnou kancelář a někomu svědčí přeplněná kavárna. Budu moc rád, když mi po dočtení napíšete, co funguje vám a jak řešíte (jestli vůbec) vlastní práci při cestování.

Práce na volné noze poskytuje svobodu, kterou ve stabilním zaměstnání jen tak nenajdete. A toho jsem se rozhodl si trochu užít! Nejdřív jsem odjel na dovolenou na samotu na středomořském ostrově, pak jsem procestoval Vietnam a taky jsem si dovolil uprostřed vypjaté zakázky dopřát si několik dní na filmovém festivalu ve Varech.

Takže – jak na to?

1) Připojení řešte s předstihem

Pokud ke své práci potřebujete internet nebo telefon, nezapomeňte to řešit s předstihem. Určitě se nevyplatí automaticky předpokládat, že chata v horách, kterou jste si na svou cestu zarezervovali, disponuje Wi-Fi připojením, nebo že v přímořské vesničce najdete vhodnou kavárnu.

Pokud vím, že budu na dovolené pracovat, vybírám ubytování už dopředu podle toho, zda připojení k internetu nabízí. To si pak ještě ověřím přímým dotazem na pronajímatele, případně si pročtu recenze předchozích rekreantů, zda s připojením není nějaký problém. Pracovat samozřejmě můžete i po kavárnách a sdílených kancelářích, ale mít připojení „doma“ je bezpečná pojistka pro případ, že jediná kavárna ve městě bude zrovna v rekonstrukci, nebo budete nutně potřebovat něco dodělat v deset večer. No a co si budem povídat, sdílené kanceláře a hipsta kavárny s wifinou jsou přeci jen něco, co ještě nedorazilo do všech koutů světa. A vlastně ani do všech koutů ČR. Takže na to nespoléhejte.

Pokud se, stejně jako já, rozhodnete, že musíte mermomocí vyrazit někam, kde připojení k internetu není a nejbližší město je dvě hodiny cesty autem, je ideálním řešením pořízení mobilního internetu pro svůj počítač. I když vám dnes skoro každý chytrý telefon vytvoří Wi-Fi hotspot, za sebe doporučuji určitě USB modem, jednak kvůli větší datové rychlosti a také jako pojistku, pokud se vám mobil vybije.

Pokud jej ještě nemáte, počítejte s tím, že budete potřebovat uzavřít se svým operátorem smlouvu na novou službu, modem si vyzvednout, pořešit podmínky roamingu atd. To platí hlavně pro cesty po Evropské unii, kde se dá už nyní dá „datovat“ za ceny stejné jako doma, pokud vyrážíte za exotikou, pořiďte si internet raději až na místě.

Abyste měli klid v duši, než vyrazíte, poptejte se ostatních digi nomádů v expatských skupinách na facebooku, jak řeší internet ve vaší cílové destinaci. Expatské skupiny jsou obecně něco, co mi při cestování hodně pomohlo. Používejte je! Najdete je pro dané město/oblast na fb (jmenují se obvykle Expats in XY, někdy narazíte na zvláštnější názvy jako třeba Hanoi massive community; nezapomínejte ani na své soukmenovce a zkuste třeba variace jako Češi a Slováci ve Vietnamu, existují také skupiny pro ženy aka Hanoi Beautiful, což možná ocení hlavně ženy pohybující se v Asii po vlastní ose atd.) a dostanete konkrétní tipy od konkrétních jednotlivců, kteří jsou často velmi ochotní a nápomocní. Mnohokrát se mi díky radám z těchto skupin povedlo rychle a elegantně vyřešit cestovatelské problémy, nad kterými by mi jinak zůstal rozum bezmocně stát.

2) Najděte si místo na práci

coworking hatch! nest
Hatch! Nest – úplně obyčejná kancelář s klimatizací a kávovarem. Jen tu všichni po obědě vytáhnou polštářky a schrupnou si s hlavou na stole

I když máte na svém hotelovém pokoji spolehlivý několikagigový internet, práce z postele není vždy ten nejlepší nápad. Obléct se a dojít dva bloky do kanceláře často nastartuje produktivitu líp než milion appek a bulletproof coffee dohromady. Najděte si nějaké místo, které si budete asociovat čistě jen s prací, a vezměte si práci tam. V horké, přelidněné Hanoji byl coworking oázou klidu a pohody, kde jsem dokázal nerušeně odškrtat všechny úkoly.

Tam, kde coworking nemají, hledejte tichou kavárnu, místo na lavičce v parku pod stromem, nebo si pronajměte sólo apartmán na práci. I kdyby to mělo být jen malé místečko u stolu na opačné straně místnosti, než je vaše postel, trvejte na něm, vyhraďte si ho a používejte ho pro svou pracovní rutinu! To je obzvláště důležité v případě, že necestujete sami, ale s rodinou nebo přáteli.

3) Vyhraďte si čas na práci, ale i na odpočinek

Možná ještě důležitější než místo na práci je čas na práci. Pokud budete psát report pro klienta a zároveň plánovat okružní plavbu, ochutnávat místní dortíky a tlachat se svými spolucestovateli, strávíte tím vším nakonec víc času, neužijete si ani jedno z toho a vaše pracovní výsledky budou pravděpodobně dost špatné. Nedejte se zmást krásnými fotečkami z tripstagramů, realita je jinde. Každý upřímný plážový podnikatel vám potvrdí, že z pláže toho ve skutečnosti zase tolik nenapracoval. I digitální nomád musí mít tvrdou pracovní kázeň.

Ideální je stanovit si čas na práci předem. Naplánujte si to předem na celý týden, nebo klidně jenom den dopředu, prostě jak vám to vyhovuje. Jasně si ohraničte čas, kdy k práci zasednete a kdy s ní skončíte, a během své pracovní doby nedělejte nic jiného. Samozřejmě, že chcete také vyzkoušet všechny restaurace ve městě a navštívit hrobku komunistického diktátora. To ale něco stojí. Pamatujte, že nejste na dovolené, ale pracujete a cestujete zároveň. Dodržování času na práci a času na odpočinek vám pomůže k lepším pracovním výkonům a hlavně kvalitnějším zážitkům z cest. Budete cítit lépe psychicky a nestane se vám, že při „prokrastinačním“ potápění se mezi žraloky vás víc než velké paryby budou děsit nedodržené deadliny.

Využijte výhod časových pásem. Mně osobně se nejlépe pracovalo ve východní Asii ráno (nejenom proto, že nebylo ještě tak hrozné vedro), protože to byl čas, kdy byla v ČR noc a nikdo mě tudíž nezasypával maily, telefonáty a „akutními“ problémy, jejichž řešení třeba trvalo ve finále jen 5 minut, ale rozbořilo mi pracovní morálku a flow na dalších 5 hodin.

Plánování a kázeň se týká i volného času!

Neletěli jste 36 hodin na druhý konec světa proto, abyste celý den proseděli u počítače. Řekněte NE modle workoholismu a po uplynutí stanoveného času na práci notebook prostě vypněte. Neukrajujte ze svého vzácného volna čas vyřizováním mailů v telefonu, zatímco se drápete na Mont Blanc.

Dejte si také pozor na mentální únavu a vysílenost, která vás bude nutit zůstat zavření na hotelovém pokoji a sjíždět Netflix. Ani kvůli tomu jste přece nevydali na cesty, schovejte si nějaký epizody na důchod. Radši si sepište místa, která chcete vidět, věci, které chcete dělat a jídla, která chcete ochutnat. A začněte to plnit! Buďte v tom na sebe stejně přísní, nebo raději ještě přísnější než při plánování pracovního rozvrhu. Není nic horšího, než když se ohlédnete za svým měsíčním nomáděním a zjistíte, že jste ve finále byli jenom na dvou výletech, a to vlastně do toho ještě počítáte i tu dobrodružnou cestu z letiště a na letiště…

Nezapomeňte si vše plánovat s rozumnými rezervami a zařadit čas i na bezcílné toulání a poflakování se po okolí „jen tak“. Právě díky tomu člověk objeví často ty nejlepší věci! Jste na cestách, ne na závodech v produktivitě.

4) Buďte upřímní ohledně svého pracovního vytížení

Už víte, kolik práce budete muset stihnout a máte naplánovaný čas, kdy se jí budete věnovat. Dejte o tom vědět také svým spolucestovatelům i klientům, pro které pracujete. Zní to jako samozřejmost, ale je tak snadné na to zapomenout a rodí se z toho spory, které vám dokáží otrávit celou dovolenou. Není nic horšího, než když rozbrečíte svoje dítě tím, že „se dneska nepůjdeme podívat na ty slíbený makaky, protože tatínek ještě chvilku, no vlastně celý den, musí pracovat“.

Vzpomínám si, jak jsem kdysi svou tehdy čerstvou snoubenku týral tím, že jsem jí v jednom kuse odsekával, že na všechny ty památky určitě vyrazíme někdy a ona mě zas vytáčela k nepříčetnosti, když se na to ptala už po páté a zrovna ve chvíli, kdy jsem řešil nějaký komplikovaný a důležitý úkol. A přitom si stačí spolu na pět minut sednout a projít spolu plány na další den.

Právě zasnoubení

A totéž platí i pro klienty. Neslibujte jim splnění úkolu do zítra, když víte, že se zrovna v tu chvíli budete sápat do Machu Picchu. Nastavte si s nimi rozumné deadliny o kterých budete vědět, že je v pohodě stihnete. Někdy působí děsivě představa, že na dotaz jestli budete mít ty podklady do zítra odpovíte, že to budete mít hotové až za čtrnáct dní. Ale nebojte se toho! Možná vás překvapí, s jakým klidem a samozřejmostí to někteří klienti vezmou. (A nebo také ne, ale to už by bylo na jiné povídání). Ale ve finále je méně děsivé to, že řeknete svůj reálný odhad času, než to, že ty nesmyslné tasky budete muset fakt stihnout do druhého dne.

5) Doma je doma

Na konec jsem si nechal poselství, které si znovu a znovu ověřuji na vlastní kůži. I když je svoboda spojená s prací na volné noze (nebo u benevolentního zaměstnavatele) úžasná, není občas na škodu zaplout do své rutiny a pracovat ze své kanceláře, kam každé ráno dojedete to stejnou tramvají. A je jedno, jestli tu kancelář máte v Praze, v Thajsku, nebo třeba v Rakovníku.

doma je doma

Vyrazit poznávat jiné kraje, kultury a lidi je obohacující zážitek, ale i největší dobrodružství se může časem omrzet. A nemusíte cestovat jen proto, že můžete.

A i když je celý článek o tom, jak pracovat na cestách, nebojte se také občas vypnout. Odpojit se od přístrojů a užívat si dovolenou naplno. Protože nejen prací živ je člověk.

Fotky v článku dnes povětšinou od mé báječné ženy.

Podělte se v komentářích o svoje tipy, jak si organizovat na cestách práci, ale klidně také doporučte své oblíbené cestovatelské destinace, nebo se prostě jen pochlubte, kam se letos chystáte.

3 Comments

 • Michal Janík

  3. 7. 2019

  Řešíš na cestách VPN?
  Pokud ano, máš prosím tip na technologie / providery?

  Děkuji.

  Reply
  • Ladislav Vitouš

   3. 7. 2019

   Ahoj Michale, díky za komentář. Přiznám se, že jsem na cestách nikdy VPN neřešil, takže s tím moc do hloubky neporadím.
   Vím akorát, že Opera by měla posledních pár let nabízet zabudovanou VPN, ale údajně to není úplně plnohodnotné řešení. Pokud bych řešil soukromí, asi bych na ní nespoléhal, ale pro obejití geoblokace a jiné „srandy“, bych tomu dal šanci.

   Reply
 • Michal Janík

  8. 7. 2019

  OK, jen mne to tak napadlo. My to u nás před časem diskutovali, tak jsem si říkal, zda máš zkušenosti 🙂

  Děkuji.

  Reply

Napsat komentář