Proč platit za správu PPC kampaní?

Ať už si eshop spokojeně šlape a generuje zisky „samospádem“, nebo to naopak drhne a vy nevyděláváte ani na slanou vodu, dříve nebo později se vám budou hodit PPC kampaně. Při rozjezdu nového shopu, i při jeho posouvání na novou úroveň, PPC je zkrátka jedna z nejrychlejších a nejlépe měřitelných cest k úspěchu.

Ale jak se toho zhostit? Najmout si freelancera, agenturu, nebo se do reklam pustit na vlastní pěst? Ostatně dnes už jsou PPC systémy uzpůsobené i začínajícím uživatelům a spustit svépomocí reklamní kampaň není o mnoho těžší, než si zalít instantní polévku. Proč tedy platit někomu za něco, co si můžete vcelku jednoduše udělat sami?

Tři hlavní důvody jsou:

  • Ušetříte čas – spoustu času
  • Vyhnete se hromadě problémů
  • Vyděláte víc!

Teď si asi říkáte, že podobný seznam byste vymysleli z hlavy a že vás stejně zajímá hlavně ten poslední bod. Pokud jste netrpěliví, můžete kliknout rovnou sem, já to mezitím vezmu hezky popořádku.

1. Ušetříte čas

Nastavit kampaň popravdě zabere zhruba 15 minut. Zkrátka kliknete na tlačítko „přidat kampaň“ a pak už jen vyplňujete jednotlivé kroky podle průvodce, občas vyhrabete z počítače nějaký obrázek nebo se zapotíte při vymýšlení textu. Takže za co sakra ty agentury chtějí desetitisíce za správu?! rozčilujete se pochopitelně.

Podělím se s vámi o vlastní zkušenost. U většiny svých zakázek nevytvářím nové reklamní účty, přejímám už účty založené s několika spuštěnými kampaněmi. Klienti zjišťují, že kampaň sice spustili, ale že jim z nějakého důvodu nevydělává. Někdy i tuší, že jsou ve ztrátě, ale zpravidla ani nevědí jak moc. Vedle správného nastavení je totiž třeba pravidelná kontrola, vyhodnocování a optimalizace. Pokud nemůžete věnovat kampaním dostatek času, je to asi jako, když zasadíte na chatě rajčata, na měsíc odjedete a po návratu očekáváte bohatou úrodu.

Co naplat, nestačí jen znát záludnosti PPC systémů a vyhrát si s kampaněmi, dobré výsledky je občas třeba pořádně odmakat.

Znal jsem chlapíka, který si spekulacemi s bitcoinem a dalšími kryptoměnami přišel na pěkných pár desítek tisíc měsíčně. Někdy více, někdy méně, ale i tak to zní pěkně, komu by se pár tisíc měsíčně navíc nehodilo. Problémem bylo, že jsem ho vídal stále méně často, a když už jsem ho někde potkal, bylo vidět, jak mu prořídly vlasy a prohloubily se kruhy pod očima.

Ukázalo se, že odešel z práce a dny i noci sedí nad burzami, kde přesouvá své úspory a snaží se přechytračit ostatní. A nakonec tím tráví asi dvakrát více času než ve své bývalé, slušně placené práci. A to vše s reálným rizikem, že kdykoli může přijít nejen o své těžce vydělené peníze, ale i o úspory, které do toho vložil. A když už ze své jeskyně vyleze, užírá ho stres, jestli zrovna nepropásl šanci k investici života.

Přiznávám, že tenhle případ je poněkud extrémní. Ale pokud s PPC systémy moc zkušeností nemáte, často vám nezbude nic jiného než „konkurovat“ zkušenějším protivníkům dlouhými hodinami času, který nad kampaněmi strávíte. Dobrý PPC specialista je pak v tomhle případě něco jako správce investičního portfolia, nebo stabilní investiční fond. Za pasem už nějaké zkušenosti má, a tak je celkem pravděpodobné, že vám kampaně nastaví lépe a v kratším čase než by to zvládl začínající amatér.

Často o PPC kampaních začnete přemýšlet v momentě, kdy se váš podnik nachází v určitém bodě zlomu. To může být například zakládání e-shopu, jeho redesign, nebo období dlouhodobé stagnace. Tedy chvíle, kdy máte plné plné ruce práce se svým podnikáním i bez studia PPC kampaní. Potom oceníte nejen specialistu na kampaně, ale také parťáka pro další rozvoj vašeho podnikání. A můžete od něj získat i tipy a zkušenosti z jiných projektů, případně doporučení na další online a marketingové specialisty, které byste mohli upotřebit.

Nicméně jestli je pro vás správa PPC reklam koníčkem, ve kterém se chcete zlepšit a máte dostatek volného času, který nemusíte věnovat běhu eshopu ani jiným aktivitám, s chutí se do toho pusťte. Naučit se základy zvládne téměř každý a navíc jsou to zkušenosti, které vám nikdo nevezme. Jen nezapomínejte, že čas jsou peníze a zkuste si občas spočítat, kolik proděláte nebo ušetříte tím, že věnujete svůj čas právě tomuto.

2. Vyhnete se spoustě problémů

Při práci s PPCčky záhy zjistíte, že i samotné nastavení  kampaní může obnášet řadu problémů. Reklamní zásady, rozšířená nastavení atd. A se spuštěním kampaní trable rozhodně nekončí. Reklamy zamítnuté kvůli zdánlivé maličkosti, příliš úzký zásah, příliš široký zásah, reklamní sestavy bez nastaveného cílení (dělá to něco úplně jiného, než byste čekali), nevhodný cíl nebo typ kampaně a tak dále a tak dále. Každý zkušenější PPCčkař už se s většinou těchto potíží setkal a většinou mu stačí se na účet letmo podívat a vidí, v čem je problém.

Pokud ale s PPCčky moc zkušeností nemáte, na to, že je něco špatně, přijdete až ve chvíli, kdy se vaše kampaně stanou černou dírou na peníze. To může být sice užitečná zkušenost, ale poněkud drahá, zvláště pokud nemáte času tolik (viz bod 1) a zjistíte to až při účetní uzávěrce plné červených čísel.

3. Vyplatí se to

Asi se tedy shodneme, že PPCčkař vám dokáže ušetřit nějaký čas a starosti. Ale vám jde samozřejmě v první řadě o zisk. Možná si stále říkáte jak se proboha může vyplatit utrácet peníze za něco, co si můžu udělat zadarmo?! A nebo to svěřit synovci, který se beztak jen poflakuje a nic kloudného nedělá.

Vypůjčím si tady metaforu o investování z prvního bodu. Můžete investovat do zlata, a stejně tak můžete investovat i do kartiček pokémonů. Výhodou PPC je fakt, že velice rychle poznáte, zda se vám tato investice vyplácí.

A podobně jako u klasických investic se vám může vložená částka vrátit dvojnásobně, zvýšit se třeba o 10 %, ale stejně tak dobře můžete skončit na nule nebo úplně v mínusu. Pokud jsou vaše PPC kampaně prodělečné, je volba obrátit se na profíka jasná. Ten vám ale může pomoci k vyššímu zisku i ve chvíli, kdy vám stávající kampaně fungují celkem slušně. Zkušený profesionál totiž dokáže návratnost vašich kampaní i zněkolikanásobit.

Představte si, že každý měsíc utratíte za PPC reklamy 100.000 Kč. Nějaký čas už jste nastavováním kampaní strávili, prošli jste si několika pády a zase vzestupy a teď vám PPCčka každý měsíc vydělají pěkných 120.000 Kč. To znamená, že váš čistý výdělek je 20.000 Kč.

Váš čistý zisk: 20.000 Kč

A teď si představte, že za vámi přijde PPC specialista a nabídne vám správu vašich kampaní za 15.000 Kč měsíčně. Za 15.000!!! To se asi zbláznil, klepete si na čelo. Proč byste měli platit za něco, co si uděláte sami? Vždyť vám to vydělává sotva 20.000, a kdybyste měli platit 15.000 nějakému vykukovi, zbyde vám akorát pětitisícovka. Takže toho prodavače s horkou vodou vypakujete a on se o týden později uchytí u vaší konkurence.

Ta také utrácí za kampaně 100.000 měsíčně a až doteď jim vynášely zhruba 20.000 stejně jako vám. Ale od té doby, co si platí PPCčkaře, vydělávají jim kampaně každý měsíc 160.000 Kč. 100.000 zase vloží do reklam, 15.000 zaplatí za správce kampaní, ale pořád jim zbývá 45.000, které si můžou buď nechat, nebo část znovu vložit do kampaně a příští měsíc vydělat ještě víc!

Čistý zisk vaší konkurence: 45.000 Kč

Vás samozřejmě netrápí ješitné poměřování a konkurenci její úspěch přejete. Problém je, že zájemců o produkt, která prodáváte, je stále stejně a každý měsíc za něj utrácejí, řekněme, 250 tisíc. 120 u vás, 120 u konkurence a 10 v maličkém obchodě, který se nějakým marketingem nezabývá. Ale teď, když vaše konkurence začala vydělávat 160.000, zbylo na trhu jen 90.000 měsíčně. Onen obchodník, který se marketingem nezabýval, to vzdal a odešel do penze a vy teď utrácíte 100.000 měsíčně za kampaň, která vám vydělává 90.000 Kč a najednou jste v červených číslech.

„Je klíčové, jaká je návratnost investice do správy PPC.“

Trh funguje samozřejmě složitěji než jak ukazuje tenhle jednoduchý příklad, ale stále platí, že pokud do něčeho investujete své peníze, mělo by pro vás být klíčové, jaká je návratnost. A pokud vám PPC specialista nebo agentura dokáží zvednout tuto návratnost o několik desítek procent, cena za jejich služby se vám vrátí mnohonásobně. Nemluvě o času, který ušetříte tím, že se s kampaněmi nemusíte patlat sami.

Jde jen o to, vybrat si toho správného PPCčkaře. O pár tipů jak ho poznat, se s vámi podělím za 14 dní.

A jak to máte vy? Jedete na vlastní pěst, nebo máte své lidi? Jsou na zabití, nebo byste za své PPCčkaře dýchali? Nažhavte klávesnice a podělte se s ostatními o své zkušenosti a nebo aspoň o sušenku!

Recenze: Punkové podnikání

Prodejte svou mámu a vydejte se na pirátskou plavbu

Už dlouho se mi nestalo, že bych s nějakým dílem tak hluboce nesouhlasil. Naposledy snad, když se osud tak nespravedlivě zachoval k chudákovi Bambimu.

Bambi - recenze punkové podnikání

Těžko říct, jestli si vybírám tituly, které rezonují s mým světonázorem, čtu jen geniální autory, nebo jsem tak nenáročný čtenář. Nicméně James Watt (ambiciózní mladý pivovarník, ne ten vynálezce z 18. století), se rozhodl, že otřese světem piva, následně podnikatelskou literaturou, a nakonec i mým útlocitem. Což taky občas není na škodu (ani jedno z výše uvedeného).

Punkové podnikání” bylo mezi tituly knihkupeckého stánku hotovým click-baitem reálného světa. Protože jsem nemohl kliknout na banner a stáhnout si kapitolu zdarma, sáhl jsem do kapsy pro peněženku a luxusně vyvedenou knihu v pevných deskách si koupil. Knihařské zpracování na jedničku, kdybyste se ptali. Continue Reading

9 věcí, co mě Rekola naučily o životě (a byznysu)

Dneska jsem, tak jako každej podobnej den poslední dva roky, dorazil do práce na rekole. V kanclu panovala ponurá nálada jako vždy, když – poslední dva roky celkem často – nešel net. A protože jsem člověk, co si bez internetu neuvaří ani kafe, natož aby udělal nějakou práci, rozhodl jsem se sepsat něco, co mi leželo v hlavě už od prvního dne, kdy jsem sedl na přihřátý růžový kolo.

Jezdíme na Rekolech

Pro ty, co ještě neměli šanci se s touhle službou potkat: Rekola jsou vznešeně řečeno bikesharing, což přeloženo do lidštiny znamená, že se hrozný kvantum lidí dělí o pár postarších kol.

V praxi to vypadá tak, že po městě (Praha, Brno, Pardubice, Teplice, Olomouc, Budějice a já nevim, kde se to kuci a holky ušatý rozhodnou ještě rozjet) povalujou na růžovo natřený kola, který někdo zachránil ze smeťáku, případně je vyhrabal po dědovi ze sklepa. A všichni, kdo se přidají do týhle sekty a zaplatí roční nebo měsíční poplatek, si tyhle vykopávky můžou půjčit a přesouvat svoje rozměklý zadky dle libosti po městě.

Je to přesně tak špatný, jak to zní, mnohdy ještě horší, ale stejně tenhle dopravní prostředek miluju. Co jsem se za necelý dva roky, co takhle brázdím Prahu, naučil? Continue Reading

Checklist: Textová reklama Google Adwords (ETA)

Napsat super prodejní reklamy pro PPC kampaně je prostě věda. Jestli v tom chcete být fakt dobrý, zaplaťte si kurz copywritingu a online marketingu. V tom vám žádnej checklist nepomůže. Ale jako fakt. Sorry.

Nicméně napsat inzerát aspoň tak, aby vám ho Google schválil a vy ho nemuseli natřikrát přepisovat je celkem brnkačka. Stačí když budete dodržovat pár bodů.

checklist Continue Reading

Zápisky z Malé vily, aneb co se stalo na Létě s internetovým marketingem 4

Část 4: Tajemství Malé vily

Slunce již zapadlo za obzor a já konečně vyjednal navrácení svého zápisníku. Lékaři mne ujišťují, že mne propustí hned, co si trochu odpočinu a nasbírám nové síly, ale já vím, že z tohoto místa, se ještě žádný chovanec nevrátil. Mé pero mi odmítli vrátit, proto tento poslední zápis musím psát měkkou tuhou, kterou mi dali na psaní. Zatímco zapisuji tyto řádky, cítím na zátylku pohled zřízence, který na mne dohlíží…

gothic_asylum Continue Reading

Zápisky z Malé vily, aneb co se stalo na Létě s internetovým marketingem 3

Část 3: Duchové bazénu

Jestliže jsem spal neklidně a velmi sporadicky předchozího večera, v noci na dnešek jsem doslova nezamhouřil oka. Donesla se ke mně pověst vztahující se k místnímu bazénu a mně nezbývalo nic jiného, než se chytit této chatrné, bohužel však jediné, stopy. Má mysl je přestálým stresem a vyčerpání zcela zdeformována a nejsem si jistý, čemu ještě mohu věřit a co je pouze šalba smyslů. Nicméně náš pobyt zde se krátí a tak mi nezbývá než sebrat v sobě poslední zbytky příčetnosti a rozumu a vytrvat. Zde je popis včerejšího dne natolik přesný, nakolik byla má horečnatá hlava schopná jej uchopit.

swimming_pool Continue Reading

Zápisky z Malé vily, aneb co se stalo na Létě s internetovým marketingem 1

Část první: Prolog

Je středa ráno a právě nyní, druhý den akce, začínají mé poznámky, které si zde zapisuji ve vzácných chvílích klidu a spočinutí. Ač jsou naše mysli permanentně otupovány a do hlav nám vtloukají nové a nové informace reprezentující jejich (sic!) pravdu, věz odvážný čtenáři, že tě zpravuji o celém stavu věci nejlépe, jak umím a jak jsem v daném stavu schopný. Neboť svět si zasluhuje vědět, jaké věci se odehrávají každým rokem za zdmi Malevilu.

Kenilworth_Castle_England-small Continue Reading

Wordcamp 2016 pod praporem pokémonů

Co má společného Pikachu a WordPress? A proč nejsou pluginy pro WordPress jako pokémoni? Existuje správná wordpressová šablona? Ví to vůbec někdo? Pojďme spolu hledat odpovědi aspoň na některé otázky týkající se letošního Wordcampu…

Wapuu KingObvykle se snažím chodit na podobné akce včas. V klidu si místo projít, pokecat se šatnářkou, vybrat si nejčistší toalety a vůbec, začít tak nějak zvolna a mít dostatek kapacity program vstřebat bez zbytečných stresů. Pražský dopravní podnik si ale zrovna tuhle únorovou sobotu umanul rozkopat půlku červené trasy metra, takže jsem absolvoval vyhlídkovou jízdu přeplněným autobusem.

Na Hlavním nádraží jsem s 20minutovým zpožděním vyzvedl jsem kolegu programátora. Se zpožděním, ale včas! Kolega programátor náhodou potkal jednoho svého známého, slovo dalo slovo a málem to dopadlo tak, že jsem přišel o bratra ve wordpressovém triku. Protože kurz vaření piva probíhající ve stejný den vlastně není k zahození (jak naznačoval programátorův známý) a kdoví, jak to vlastně s tím WordPressem je.

Naštěstí zvítězil duch nad hmotou a do budovy VŠE jsme dorazili celých 5 minut před zahájením první přednášky.

Nafasoval jsem blok Českého hostingu (a taky propisku!) a wordpressácké tričko se žlutou potvůrkou, která nápadně připomínala nejslavnějšího pokémona. Když zrovna nebudu potřebovat dělat dojem na geeky, bude mít přítelkyně v čem spát. Než se program rozběhnul, stačil jsem ještě narychlo posnídat čokoládový donut (cookies byly v testovacím režimu zakázaný!) a v 10:00 už jsem seděl na přednášce o komunikaci s klientem. Continue Reading

Co je SEO a proč se jím zabývat

SEO je zkrácenina anglického termínu Search Engine Optimization a do češtiny se překládá jako optimalizace pro vyhledávače. Ale proč by měl někdo chtít optimalizovat stránky pro vyhledávač? Nevím jak vám, ale mně osobně vyhledávač nikdy nezaplatil ani korunu. Při hledání odpovědi na to, co je SEO, si vypůjčím termín „optimalizace nalezitelnosti na internetu“ od Marka Prokopa. Tento termín lépe naznačuje, o co v SEO jde. Ne tedy optimalizovat stránky pro vyhledávače, ale využít technik sloužících k tomu, aby vaše stránky byly dohledatelné pro každého (kdo zrovna hledá řešení problému, kterému se vaše stránky věnují).

To je ještě pořád trochu kostrbaté, takže si pomůžeme příkladem.

Mydvaakren - králík, který neví co je SEO

Tohle je Mydvaakren. Mydvaakren je králík a jeho hlavní starostí je žrádlo. Kdyby Mydvaakren uměl psát, sedl by si k počítači, otevřel by Google (mohl by otevřít taky Seznam, Bing, Yandex, nebo jakýkoli jiný vyhledávač, ale na našem počítači je nastavený jako výchozí vyhledávač Google a Mydvaakren je moc líný na to, aby hledal nějaký jiný.)

Když tedy Mydvaakren napíše do vyhledávacího pole Googlu „mrkev“, zobrazí se mu stránka s výsledky vyhledávání (SERP – tedy search engine result page).

Protože se mrkvi svým způsobem věnuje více než tři čtvrtě milionu stránek, snaží se vyhledávač řadit výsledky takovým způsobem, aby uživateli nabídl co nejrelevantnější odkaz pro jeho dotaz. Při hodnocení relevance stránek využívá stovky různých faktorů, z nichž některé jsou součástí stránek samotných (třeba texty na dané stránce, struktura HTML kódu na stránkách) a některé jsou vzhledem ke stránkám vnější (zpravidla jsou to odkazy na web na jiných stránkách). Cílem SEO není vytvořit relevantní obsah, zařídit, aby byl web dobře technicky optimalizovaný, a podpořit jeho sdílení napříč jinými weby a sociálními sítěmi. To vše jsou pouze prostředky pro dosažení jiných cílů – přivést návštěvníka, kterého zajímá obsah na stránkách publikovaný, zaujmout ho, přimět ho, aby si objednal vaší službu atd. Continue Reading